Pilocarpin HydrochlorideСиноними: Pilocarpine hydrochloride, Pilo-1, Pilo-2, Pilocarpine nitrate, Pilomin (ABIB), Pilocarpinum hydrochloridum pulvis (Sopharma) Лекарствени форми:
Действие:
Показания:
Странични ефекти:
При повтарящи се накапвания и продължителна употреба може да се наблюдават и странични ефекти от общ характер.В тези случаи могат да се наблюдават ефекти на предозиране: гастроинтестинални, бронхопулмонални смущения, хиперсекреция на слюнчните, слъзните или потните жлези.
Понякога се наблюдава и поява на свръхчувствителност – медикаментозна алергия.
При хирургични интервенции трябва анестезиолозите да са предизвестени, защото не рядко се потенцира действието на кураризантите.
Противопоказания:
Особености на приложение и дозировка:
При глаукома в конюнктивния сак се накапват по 1-2 капки разтвор на пилокарпин, чийто процент, както и честотата на накапване се определят от състоянието на вътреочното налягане. Целесъобразно е да се използва 1%, 2%, 3% и рядко 4% след строга индивидуална преценка относно състоянието на болния. Лечението се започва с малък процент и постепенно се повишаваИридоциклити, рискове от зеничен блок, алергия към пилокарпин.Миоза, която може да смущава пациентите. Възможни са промени в зрителното поле. Преходни спазми на акомодацията, които обикновено отзвучават до 2 часа след накапване на препарата. Повишаване на лакрималната секреция. Конюнктивна вазодилатация.Глаукома (различни форми). Вторични повишавания на вътреочното налягане, когато липсва риск от зеничен блок (напр. оклузия на централната ретинална вена и нейните клонове). Разкъсване на задни синехии. Пилокарпинът въздейства пряко на М-холинорецепторите. Той е директен парасимпатомиметик. При прилагане в конюнктивния сак се постига миоза и спазъм на акомодацията в резултат на възбуждане на холинорецепторите в m. sphincter и m. cilliaris. Заедно с това при наличие на повишено вътреочно налягане, то се понижава. Миозата настъпва след 15 мин. и продължава няколко часа.очни капки.