Обикновено лечението на липом се провежда амбулаторно, с локална инфилтрационна анестезия (местна упойка) и не е необходима хоспитализация в лечебно заведение за болнична помощ.
Тези дейности се извършват от лекар специалист от извънболничната помощ със специалност „Хирургия“ и се отчитат и заплащат от НЗОК с направление бл. МЗ-НЗОК № 3 (за консултация и съвместно лечение), при първично или вторично посещение в лечебно заведение за специализирана извънболнична медицинска помощ по хирургия. При много големи липомни формации и по преценка на консултиращия лекар специалист, с оглед възможността за усложнения, или при наличие на придружаващи заболявания, е възможна хоспитализация и лечение по подходяща клинична пътека по линия на НЗОК, по преценка на лекуващия лекар, след информирано съгласие на пациента.
По правило липомите не малигнизират (не се превръщат в злокачествени образувания), но по преценка на хирурга, след оперативното отстраняване на формацията тя може да бъде изследвана хистологично. / Въпроси и отговори НЗОК
< Предишна | Следваща > |
---|
Най - четено:
- Адреси на ТЕЛК
- Колко дни важи направлението за специалист
- Документи за ТЕЛК
- ТЕЛК консултация
- Списък на безглутеновите храни
- Какви храни да ядете при диабет тип 2
- Необходими документи за освидетелстване от ТЕЛК
- Адреси и тел. на РЗОК за цялата страна
- Как се възстановява загубена здравноосигурителна книжка?
- Списък на храни, съдържащи глутен