
Вие не трябва да ядете кисело мляко и да живеете на върха на планината, но трябва да се доближавате до това, за да сте здрави.
Един от най-важните фактори, които определят колко добре изглеждате не са дотолкова гените, а това колко добре живеете. Здравословните навици са ключът към дълголетието, доброто здраве и красота.
Не се пенсионирайте
„Доказателствата сочат, че в общества, където хората спират да работят честотата на затлъстяването и хроничните заболявания рязко скача след пенсиониране.”, казва Луиджи Феручи, директор на изследване в Балтимор.
Движете се
„Движенията са единственият истински извор на младостта, който съществува”, казва Джей Олшански, професор по медицина в Университета на Илинойс в Чикаго. Проучванията показват, че упражненията подобряват настроението, умствената острота, баланса, мускулна маса и костите.
Яжте богати на фибри зърнени закуски
Получаването на така полезните зърнени култури сутрин помага на хората и особено на възрастните да поддържат стабилни нива на кръвната захар през целия ден. Онези, които правят това, имат по-ниска заболеваемост от диабет, известен ускорител на стареенето.
Най-малко шест часа сън
Столетниците имат този приоритет в ежедневието си. „Сънят е една от най-важните функции, които тялото ни използва, за да се регулира и да лекува клетките”, казва Феручи. „Изчислили сме, че минималната сума на съня при възрастните хора трябва да е около шест часа.”
Консумирайте пълнозърнести храни, а не добавки
Изследванията показват, че хора, които имат високи кръвни нива на някои хранителни вещества, селен, бета-каротин, витамини С и Е имат по-бавен темп на когнитивен упадък. За съжаление, няма доказателства, че приемането на хапчета с тези хранителни вещества осигурява тази полза.
Бъдете по малко – невротични
Столетниците не са склонни към невротизъм, всъщност изследвания показват, че те са доста спокойни хора. Намерете по-добри начини за справяне със стреса – йога, упражнения, медитация, тай чи, или просто дълбоко дишане за няколко минути.
Създайте рутина в навиците си
Столетниците са склонни да живеят според строги съчетания, ядене в един и същи час, дрямка също и т.н. Лягането и събуждането в едно и също време всеки ден е друг добър навик да поддържате тялото в стабилно равновесие, което лесно може да бъде нарушено. Когато това равновесие се наруши имунитета система отслабва.
Богати социални контакти
Редовните социални контакти с приятели и близки са от ключово значение за избягване на депресия, която може да доведе до преждевременна смърт. Ежедневната връзка с близък приятел или член на семейството, възрастните хора възприемат като спокойствие и удовлетвореност от това, че някой го е грижа за тях.
< Предишна | Следваща > |
---|
Още от здраве
- Заплащане на имплант при дискова херния
- Ваксинации - Приложение №2 към чл.7 ал.2 за условията и реда за извършване на препоръчителни имунизации
- Как да постъпите при ужилване
- Колко лекарствени продукта, отпускани безплатно от НЗОК, има право да получава инсулинозависим диабетик?
- Информация за вирусни хепатити
- Жълтеница
- Изследвания за детска ясла/ детска градина
- Изписване на Тиогама ( Thiogamma )
- Издаване на копие от изследванията и епикризата
- Медът - храната лекарство
Най - четено:
- Адреси на ТЕЛК
- Колко дни важи направлението за специалист
- Документи за ТЕЛК
- ТЕЛК консултация
- Списък на безглутеновите храни
- Какви храни да ядете при диабет тип 2
- Необходими документи за освидетелстване от ТЕЛК
- Адреси и тел. на РЗОК за цялата страна
- Как се възстановява загубена здравноосигурителна книжка?
- Списък на храни, съдържащи глутен
Реклама
Още от сайта:
- Kакво ще се промени в достъпа до медицинска помощ през 2010 година
- Причини за умората
- Направление за специалист
- Как е най-здравословно да се приема прясното мляко
- Възможно ли е с едно посещение при личния лекар да се получат рецептите за цял месец, като лекарствата, отпускани с протокол, са с различни дати за получаване ?
- Лекарствени продукти без лекарско предписание. Лекарства без рецепта