Инсулинът е хормон, който се произвежда от панкреаса (задстомашната жлеза). Той е с хипогликемично действие, противоположно на това на епинефрина, глюкокортикоидите и растежния хормон, които повишават нивото на кръвната захар и се означават като контраинсуларни хормони. Инсулинът повишава отлагането на липиди в мастната тъкан, понижава концентрацията на свободните мастни киселини и инхибира метаболизма на белтъците, способства за усвояване на глюкозата от клетките на тъканите, по-специално в черния дроб и мускулите, и превръщането ѝ в гликоген.
Инсулинът е единственият хормон в организма, който понижава нивото на кръвната захар. При недостиг на инсулин в организма настъпва болестно състояние - диабет. Инсулинът е открит в началото на 20 век от румънския д-р Николае Паулеску в Париж (нарича го панкреатин), но до 2004 г. заслугата за откриването му е приписвана на канадеца Фредерик Бантинг, който пръв е инжектирал инсулин на човек.
На 11 януари 1922 г. за първи път в света в Канада е използван инсулин за лечение на болни от диабет лица.
Химичен състав: Инсулинът е белтък с молекулна маса 5734. Изграден е от 51 аминокиселини, структурирани в А и В вериги, свързани са по между си посредством два дисулфидни моста, има и трети мост, който съединява шестата с единадесетата аминокиселина на верига А. Именно тази част се свързва с инсулиновите рецептори. Синтезираният хормон се съхранява в В-клетките под формата на кристали. Тези кристали са изградени от два атома цинк и шест молекули инсулин.
Фармакокинетика: Инсулинът се прилага подкожно, а в спешни случаи - и венозно. Плазменият полуживот на цикулиращия в кръвната плазма инсулин е 3-5 минути. Той не се залавя за плазмените протеини, метаболизира се около 60% в бъбреците и около 40% в черния дроб.
Фармакодинамика: Инсулинът участва в регулацията на въглехидратната, мастната и белтъчната обмяна. Той увеличава транспорта на глюкоза през плазмената мембрана на клетките на мускулите, сърцето и мастната тъкан. Стимулира нейонното окисление на цикъла на Кребс до въглероден диоксид и вода. Броят на инсулиновите рецептори намалява при затлъстяване. / Източник bg.wikipedia.org
< Предишна | Следваща > |
---|
Още от здраве
- Кетозис
- Полезните храни за мозъка
- Храните на новото хилядолетие
- Безплатно поставяне на лещи при катаракта
- Кои граждани са освободени от заплащане на потребителска такса?
- Диети могат да отпушват артериите
- Заплаща ли се за болничен лист издаден от личния ти лекар
- Дислексия. Симптоми на дислексията
- Храни, които трябва да ядете всеки ден
- Храните с витамин В12 са полезни за паметта
Най - четено:
- Адреси на ТЕЛК
- Колко дни важи направлението за специалист
- Документи за ТЕЛК
- ТЕЛК консултация
- Списък на безглутеновите храни
- Какви храни да ядете при диабет тип 2
- Необходими документи за освидетелстване от ТЕЛК
- Адреси и тел. на РЗОК за цялата страна
- Как се възстановява загубена здравноосигурителна книжка?
- Явяване пред ТЕЛК
Реклама
Още от сайта:
- Годишна данъчна декларация за дължимия данък върху приходите на бюджетните предприятия
- Декларация към заявлението за регистрация на обменни бюра
- Декларация за автомобил
- Декларация за освобождаване от такса битови отпадъци
- Декларация при постъпване на кадрова военна служба (прил. 2)
- Декларация образец 8 закупуване на осигурителен стаж