Седмична почивка съгласно Кодекса на труда
При петдневна работна седмица работникът или служителят има право на седмична почивка в размер на два последователни дни, от които единият е по начало в неделя. В тези случаи на работника или служителя се осигурява най-малко 48 часа непрекъсната седмична почивка.
При сумирано изчисляване на работното време непрекъснатата седмична почивка е не по-малко от 36 часа.
При промяна на смените при сумирано изчисляване на работното време непрекъснатата седмична почивка може да бъде в по-малък размер от почивката при сумираното изчисляване на работното време, но не по-малък от 24 часа, в случаите когато действителната и техническата организация на работата в предприятието налагат това.
За положен извънреден труд в двата дни от седмичната почивка при подневно изчисляване на работното време работникът или служителят има право освен на увеличено заплащане на този труд и на непрекъсната почивка през следващата работна седмица в размер не по-малък от 24 часа.
Министерският съвет може да обявява и други дни еднократно за национални официални празници освен посочените като празнични дни в Кодекса на труда, както и дни за честване на определени професии, дни за оказване на признателност, и да размества почивните дни през годината. В тези случаи продължителността на работната седмица не може да бъде по-голяма от 48 часа, а продължителността на седмичната почивка - по-малка от 24 часа
При спазване на общите правила за осигуряване на здравословни и безопасни условия на труд Министерският съвет може да установява друга продължителност на дневното, седмичното или месечното работно време, на междудневната и седмичната почивка, на почивките в работния ден и на нощния труд за работници и служители, които извършват работа със специфичен характер и/или организация на труда.
а извънреден труд, положен от работници и служители с ненормиран работен ден през дните на седмичната почивка и през дните на официалните празници, се заплаща трудово възнаграждение в размерите по чл. 262, ал. 1, т. 2 и 3 от Кодекса на труда.
Във всички случаи на полагане на допълнителен труд общата продължителност на работното време не може да нарушава непрекъснатата минимална междудневна и седмична почивка, установена с Кодекса на труда
Работодателите водят документация за всеки работник или служител, който работи повече от 48 часа седмично. Документацията се държи на разположение на Изпълнителна агенция "Главна инспекция по труда", която от съображения, свързани с безопасността и/или здравето на работниците и служителите, може да забранява или ограничава възможността за превишаване на седмичната продължителност на работното време.
< Предишна | Следваща > |
---|
Най - четено:
- Адреси и телефони на Дирекции Инспекция по труда
- Съкращение по чл.328 ал.1 т.3
- Прекратяване на трудов договор по чл.328 и обезщетение по чл.222
- Определяне на работно време и месечния график. Нощен труд
- Инструкции за безопасна работа
- Прекратяване на трудов договор с предизвестие
- Документи за детски надбавки
- Подаване на молба за напускане при пенсиониране
- Парични обезщетения при болест, майчинство и трудоустрояване и помощи от ДОО
- Навършване на пенсионна възраст
Реклама
Още от сайта:
- Банкови сметки /IBAN/ на НОИ
- Важно за плащането на таксите в търговския регистър
- Система за образуване на пощенските кодове на мрежите на операторите на универсалната пощенска услуга
- Официални празници 2012 г
- Задължителна застраховка Трудова злополука
- Списък на нарушенията, за които се отнемат контролни точки