Българските граждани, които са напуснали страната преди 31 декември 2011 г., могат да се освободят от плащането на здравноосигурителни вноски у нас и за стари периоди, ако не са живели по това време в България. За целта те трябва да подадат декларация и заявление за напускане на страната до края на тази година. Най-лесният и бърз начин това да стане е по пощата. От НАП обаче предупреждават, че за да се отразят промените в българската здравна система, трябва да се подадат и двата документа – и декларацията, и заявлението.
От досегашната си практика служителите на агенцията отчитат, че често срещан пропуск е непосочването в декларацията на конкретна дата за напускане на страната, а само месец и година или само година. По този начин документите не могат да бъда обработени, въпреки, че са получени в съответния офис на НАП. За по-бързо отстраняване на несъответствията, от агенцията съветват когато декларацията и заявлението се изпращат по пощата, да се посочва електронен адрес за контакт, а при възможност и телефон или човек, с когото данъчните могат да се свържат на територията на България.
Гражданите трябва да знаят също, че ако решат да се върнат трайно в България, те трябва да докажат, че са били в чужбина повече от 183 дни през всяка една календарна година. Това става с представяне на копие от паспорт, декларация и др. Възстановяването на здравните права им права ще стане след изтичане на 6 последователни месеца, през които се осигуряват или след еднократно заплащане на сума в размер на 12 здравноосигурителни вноски. Източник НАП
< Предишна | Следваща > |
---|
Най - четено:
- РАЙОННИ УПРАВЛЕНИЯ НА НОИ
- Декларация за регистрация на самоосигуряващо се лице
- Справка за социално осигуряване и за здравно осигуряване - актуално състояние
- Образци - приложения НИИПОПДОО
- МОД 2013 г. Минимален осигурителен доход по основни икономически дейности и квалификационни групи професии – 2013 г
- Нова декларация за болничен. Болничните листове се представят с ново Приложение № 15
- Осигурителен стаж при 4 часов работен ден
- На каква възраст човек може да получи социална пенсия, ако няма достатъчно стаж?
- Заверка на осигурителните книжки на самоосигуряващите се лица
- Работни места в НОИ за приемане на документи за изплащане на парични обезщетения и помощи