Въпрос: Лице получава лична пенсия за ИОЗ и наследствена пенсия за ИОЗ по отм. ЗП. В срок на инвалидността, определен с ЕР на ТЕЛК, навършва необходимата възраст за отпускане на наследствена пенсия – 5 години по-рано от възрастта по чл. 68, ал. 1 и 2 от КСО.

Ако след преосвидетелстването ТЕЛК приеме лицето за трудоспособно, може ли без да подава заявление да продължи да му се изплаща наследствената пенсия, тъй като е навършило изискващата се възраст в определения срок на инвалидността?
Ако е необходимо заявление от лицето, как ще се определи началната дата на пенсията?

Отговор: Ако след преосвидетелстването лицето представи ЕР, с което ТЕЛК не му определя процент намалена работоспособност и го приеме за трудоспособно, следва да се постанови разпореждане, в което с пункт първи да се прекрати личната пенсия за ИОЗ, спазвайки разпоредбата на чл. 30 от НПОС. С пункт втори следва да се продължи изплащането на наследствената пенсия, като в мотив на разпореждането се посочи, че е сменено основанието за получаването й – навършване на изискващата се възраст 5 години по-рано от възрастта по чл. 68, ал. 1 и 2 от КСО.
Не е необходимо да се подава ново заявление, тъй като се касае за получаване на един и същ вид пенсия.
Ако се приеме хипотезата, че лицето навършва необходимата възраст за отпускане на наследствена пенсия – 5 години по-рано от възрастта по чл. 68, ал. 1 и 2 след определения в ЕР срок на инвалидността и при редовно преосвидетелстване ТЕЛК не му определи процент намалена работоспособност, следва да се постанови разпореждане за прекратяване на личната пенсия за ИОЗ и наследствената пенсия за ИОЗ, спазвайки разпоредбата на чл. 30 от НПОС. При навършване на изискващата се възраст лицето има възможност да подаде заявление за възстановяване на наследствената пенсия. / НОИ – въпроси и отговори

 

Реклама