Административнопроцесуален кодекс (АПК)
Закон за здравното осигуряване (ЗЗО)
Наредба № 14 от 19 април 2007 г. за реда за издаване за документи, необходими за упражняване на здравноосигурителни права съгласно правилата за координация на системите за социална сигурност (Наредба № 14 от 19 април 2007 г.)
Регламент (ЕИО) № 1408/71 на Съвета за прилагане на системи за социална сигурност към наети, самостоятелно заети лица и членовете на техните семейства, които се движат в рамките на Общността
Регламент (ЕИО) № 574/72 на Съвета, определящ процедурата за прилагане на Регламент (ЕИО) № 1408/71
Решение № 190 от 18 юни 2003 г. на Административната комисия на европейската общност за социална сигурност на работниците-мигранти
Характеристика
Целта на настоящото изложение е да укаже условията, предпоставките и реда за издаване на европейска здравноосигурителна карта (ЕЗОК).
За удостоверяване правото на получаване на обезщетения в натура при временно пребиваване в държава-членка на Европейския съюз, на задължително здравноосигурените по българското законодателство лица се издава ЕЗОК по образец, утвърден от директора на НЗОК (чл. 9, ал. 1 от Наредба № 14 от 19 април 2007 г.). Взаимоотношенията между държавите се регламентират от правила за координация на системите за социална сигурност.
Обезщетения в натура са непарични обезщетения, изразяващи се в предоставяне на медицинска помощ при болест, майчинство, трудова злополука и професионална болест, покривани от публичната система на здравеопазването (§ 1, т. 2 от ДР на Наредба № 14 от 19 април 2007 г.).
Членове на семейство са съпруг, съпруга, деца до 18-годишна възраст, а ако продължават образованието си - до 26-годишна възраст, а ако са поставени под запрещение или трайно намалена работоспособност - независимо от възрастта (§ 1, т. 6 от ДР на Наредба № 14 от 19 април 2007 г.).
Правила за координация на системите за социална сигурност са правилата, въведени с Регламент (ЕИО) № 1408/71 на Съвета за прилагане на системи за социална сигурност към наети, самостоятелно заети лица и членовете на техните семейства, които се движат в рамките на Общността и с Регламент (ЕИО) № 574/72 на Съвета, определящ процедурата за прилагане на Регламент (ЕИО) № 1408/71 на Съвета, както и с всички други регламенти, които ги изменят, допълват или заменят (§ 1, т. 1 от ДР на Наредба № 14 от 19 април 2007 г.).
Процедура по извършване на административната услуга
1. Компетентен орган
Компетентният орган за издаване на европейска здравноосигурителна карта е Националната здравноосигурителна каса.
2. Заявител
Заявител за издаване на европейска здравноосигурителна карта е заинтересованото лице, т.е. задължително здравноосигурено лице по българското законодателство, на което предстои пътуване в държава-членка на Европейския съюз, страна от Европейското икономическо пространство (Норвегия, Исландия, Лихтенщайн) или Конфедерация Швейцария. Заинтересовани лица са и родителите, респ. настойниците или попечителите когато предстои пътуване в една или повече от горепосочените държави на техните деца, респ. лица, поставени под тяхно попечителство или настойничество.
Заявител може да бъде и лице, осигурено по законодателството на друга държава-членка на Европейския съюз, което пребивава в Република България.
3. Нормативно установени изисквания
Европейска здравноосигурителна карта не се издава на лица с прекъснати здравноосигурителни права по чл. 40а, ал. 1 и чл. 109, ал. 1 от Закона за здравното осигуряване (чл. 9, ал. 2 от Наредба № 14 от 19 април 2007 г.). На тези лица може да бъде издадена ЕЗОК при възстановяване на здравноосигурителните им права при условията и по реда на Закона за здравното осигуряване.
4. Необходими документи:
За издаване на ЕЗОК лицата подават заявление (чл. 10 от Наредба № 14 от 19 април 2007 г.). Данните в заявленията се попълват на пишеща машина, компютър или се изписват четливо с печатни букви. Имената в заявленията се изписват без съкращения на кирилица и латиница, така както са изписани в съответния документ за самоличност на лицето.
При подаване на заявленията лицата представят и прилагат копия на следните документи:
- лична карта или паспорт;
- удостоверение за раждане или съдебно решение за назначаване на настойник или попечител;
- медицинска епикриза в случаите по чл. 17 от Наредба № 14 от 19 април 2007 г.;
- две снимки с размери 45 мм на 35 мм.
Когато заявлението се подава чрез пълномощник, е необходимо нотариално заверено пълномощно.
5. Вътрешен ход на административната услуга
Заявлението за издаване на ЕЗОК се подава чрез районните здравноосигурителни каси (РЗОК) в посочените от тях пунктове по постоянен или временен адрес на заинтересуваните лица (чл. 3, ал. 1 от Наредба № 14 от 19 април 2007 г.). Заявлението се подават лично или от упълномощено лице. За малолетните и непълнолетните лица и за поставените под пълно или ограничено запрещение лица заявлението се подава от техния родител или настойник, съответно със съгласието на техните родители или попечители.
При приемане на всяко заявление длъжностното лице:
- завежда заявлението в регистър;
- попълва и връчва на заявителя талон за прието заявление с входящ номер;
- класира заявлението според вида на удостоверителния документ.
В случаите, когато заявления са попълнени нечетливо, неправилно или са с поправки, зачертаване или изтриване, РЗОК изпраща на заявителя съобщение за отстраняване на допуснати нередовности в 10-дневен срок от получаване на съобщението.
След подаване на заявление за издаване на ЕЗОК в РЗОК се извършва проверка на здравноосигурителния статус на лицето, подлежащо на задължително здравно осигуряване по българското законодателство или на регистрация в НЗОК за лицата, осигурени по законодателството на друга държава членка и пребиваващи в Република България.
При установяване, че лицето е с непрекъснати здравноосигурителни права, ЕЗОК се издава със срок на валидност една година. В случай че лицето е непълнолетно, срокът на валидност на ЕЗОК е до навършване на пълнолетие, но не по-малко от една година и не повече от 5 години. Когато лицето получава пенсия за осигурителен стаж и възраст, срокът на валидност на европейската здравноосигурителна карта е 10 години, а ако лицето получава пенсия за инвалидност - за срока на отпуснатата пенсия, но не повече от 10 години.
Европейска здравноосигурителна карта се издава в 30-дневен срок от датата на подаване на заявлението. Издадена ЕЗОК се получава от заявителя или от упълномощено лице с нотариално заверено пълномощно по място на подаване на заявлението.
До издаване на ЕЗОК на лицата с непрекъснати здравноосигурителни права се издава Удостоверение временно заместващо ЕЗОК по образец, утвърден с анекс № 2 към Решение № 190 от 18 юни 2003 г. на Административната комисия на европейската общност за социална сигурност на работниците-мигранти.
При установяване, че лицето е с прекъснати здравноосигурителни права, директорът на РЗОК издава писмен отказ за издаване на ЕЗОК (чл. 13, ал. 1 от Наредба № 14 от 19 април 2007 г.). Отказът се издава в 30-дневен срок от датата на подаване на заявлението и се връчва по реда на чл. 61 от Административнопроцесуалния кодекс.
Отказът може да се обжалва по реда на Административнопроцесуалния кодекс.
6. Такси
В зависимост от вида на услугата (обикновена или бърза) се събира такса, която да покрива разходите за издаване на ЕЗОК.
< Предишна | Следваща > |
---|
Най - четено:
- РАЙОННИ УПРАВЛЕНИЯ НА НОИ
- Декларация за регистрация на самоосигуряващо се лице
- Справка за социално осигуряване и за здравно осигуряване - актуално състояние
- Образци - приложения НИИПОПДОО
- МОД 2013 г. Минимален осигурителен доход по основни икономически дейности и квалификационни групи професии – 2013 г
- Нова декларация за болничен. Болничните листове се представят с ново Приложение № 15
- Осигурителен стаж при 4 часов работен ден
- На каква възраст човек може да получи социална пенсия, ако няма достатъчно стаж?
- Заверка на осигурителните книжки на самоосигуряващите се лица
- Работни места в НОИ за приемане на документи за изплащане на парични обезщетения и помощи