Следва ли да бъдат приложени към ревизионната преписка и връчени на ревизираното лице събрани в хода на ревизията доказателства-РА и РД на доставчиците, предвид, че същите са документи които съдържат данни представляващи данъчно осигурителна информация по смисъла на чл.72 от ДОПК.
Съгласно чл.6, чл. 17 т.5 б.А от ДОПК във вр. с чл.117 ал.2 т.9 и ал.3, от същия кодекс лицата спрямо, които е започнало производство, имат право да бъдат уведомявани за всички процесуални действия извършени от органа по приходи засягащи техните права и интереси, да получат всички документи събрани в хода на производството по проверка или ревизия върху, които органа по приходите е изградил своите констатации за определяне на задължения или касаещи признаване или не на права на лицата.
Предвид принципа за "Добросъвестност и право на защита" , следва проверяваното или ревизираното лице да получи възможност да организира своята за щита и да упражни процесуалните си права.
Предвид на така изложеното е недопустимо събраните в хода на ревизията доказателства преки или косвени, върху които органа по приходите е изградил изводите си за наличие на основание за облагане и определяне на допълнителни данъчно-осигурителни задължения да не намерят приложение към РД. Противното е в нарушение на горецитираните норми. Издаването на протокол в, който да се обективира съдържанието на РА и РД на доставчика е неудачно предвид, че ако това е начина да се защити данъчно-осигурителната информация то той не е пълноценен предвид, че отново в него се описват данните от процесните актове.
Доказателства със съдържащи данни, които попадат в обхвата на чл.72 от ДОПК се събират и при насрещните проверки на доставчиците или трети лица. Например справка за размера на доходите и източници на доходи на физически лица заемодатели, договори за наем , договори за заем , договори и споразумение за други търговски взаимоотношения, справка за активи, дневници покупки продажби, справка декларации и т.н., същите се прилагат и връчват с цялата преписка на ревизирания субект.
Съгласно съдебната практика , в голяма част от съдебните производства се изискават РА на преките и предходните доставчици и съдът уважава тези доказателствени искания.
Ето защо макар и РА и РД издадени на доставчика да съдържа данни за данъчно-осигурителна информация същите са доказателства събрани в хода на ревизията и послужили за определяне на задълженията на ДЗЛ съгласно, което следва да бъдат приложени към преписката и връчени на ревизираното лице.
Тези действия не са в нарушение на разпоредбата на чл.74 от ДОПК, същите са основани на ал.2 т.3 от цитираната разпоредба.
< Предишна | Следваща > |
---|
Най - четено:
- ПОДЕЛЕНИЯ НА ДАНЪЧНИТЕ СЛУЖБИ В СТРАНАТА
- Попълване на преводно нареждане/вносна бележка за плащане от/към бюджета
- Издаване на удостоверение А1 при командироване на работници в Германия
- Указания за попълване и подаване на годишната данъчна декларация по чл.51, ал.1 от ЗКПО
- Данъчно облекчение по реда на чл.18 от ЗДДФЛ. Данъчно облекчение за лица с намалена работоспособност
- Данъци и изисквания за собственика на вендинг автомат
- ДАНЪЦИ ВЪРХУ ПРЕВОЗНИТЕ СРЕДСТВА
- Новата Наредба № Н-18 за регистриране и отчитане на продажби в търговските обекти чрез фискални устройства
- ДДС при авансово плащане на цялата стойност за доставката
- Данъчно третиране на парично дарение от родители
Реклама
Още от сайта:
- Удостоверяване приложимото законодателство спрямо български гражданин, който ще упражнява трудова дейност на територията на Австрия и България
- Данъците върху доходите на физическите лица /ЗДДФЛ/ за доходи от наем
- Продажба на стоки произведени в Китай и Турция в ЕС
- Приложение на разпоредбата на чл.70, ал.3, т.7 от зддс
- Прилагане разпоредбите на чл. 30, 31, 36 и 70 от зддс
- Данъчно третиране на безвъзмездна помощ