Указания за попълване и подаване на годишната данъчна декларация по чл.51, ал.1 от ЗКПО
Важна информация във връзка с приетия нов Закон за корпоративното подоходно облагане (в сила от 01.01.2007г.)
·Съгласно § 27 от ПЗР на ЗКПО годишната облагаема печалба (загуба), дължимият годишен корпоративен данък, всички алтернативни данъци, данъците върху разходите и данъците, удържани при източника за2006г., които подлежат на деклариране по реда на отменения ЗКПО, се декларират с подаване на съответните данъчни декларации и в сроковете по същия закон.
·На основание § 28, ал.1 от ПЗР на ЗКПО дължимите данъци за 2006 г. по отменения Закон за корпоративното подоходно облагане се внасят в сроковете и по реда на същия закон. Съгласно чл.92, ал.5 от ЗКПО данъчно задължено лице, което подаде годишна данъчна декларация и годишния си финансов отчет до 31 март на следващата година по електронен път и внесе корпоративния данък в същия срок, може да ползва отстъпка в размер 1 на сто от дължимия годишен корпоративен данък, но не-повече от 1000 лв. Това право може да се ползва от данъчно задължените лица и при декларирането на корпоративния данък за 2006 г. (§ 28, ал.2 от ПЗР на ЗКПО)
Кой подава декларацията
· Годишната данъчна декларация по този образец се попълва и подава от данъчно задължените лица, определени с чл.6, ал.1 от ЗКПО, с изключение на бюджетните предприятия, които подават годишна данъчна декларация по чл.51, ал.8 и лицата по чл.2, ал.5, които извършват само дейност, подлежаща на облагане с данък върху нетния тонаж на корабите за дните в експлоатация. Последните подават годишна данъчна декларация по чл.51, ал.10 от ЗКПО.
· Местните търговски дружества и местните неперсонифицирани дружества попълват и подават данъчна декларация, независимо от това дали през съответната данъчна година са извършвали стопанска дейност. В случай, че не са извършвали дейност и не дължат данъци по ЗКПО, тези лица следва да попълнят само идентификационната част на декларацията като на ред 13 от същата трябва да отбележат с “Х” наличието на това обстоятелство.
· Годишната данъчна декларация се подава и от местните юридически лица и неперсонифицирани дружества, които подлежат на облагане само с окончателен годишен (патентен) данък при условие, че начисляват и внасят данъци при източника по реда на чл.34 и данъци върху разходите по реда на чл.36, ал.1 и ал.4 от ЗКПО.
· Юридическите лица, които не са търговци подават декларация, когато извършват стопанска дейност и/или дължат данъци при източника по реда на чл.34 и данъци върху разходите по реда на чл.36, ал.1 и ал.4 от ЗКПО.
· Съгласно чл.2, ал.9 от ЗКПО за дейностите извън тези по ал. 5 данъчно задължените лица, извършващи морско търговско корабоплаване, се облагат по общия ред. В този случай лицата по чл.2, ал.5 следва да подадат както тази годишна данъчна декларация -за дейността си, облагаема по общия ред, така и годишна данъчна декларация по чл.51, ал.10 от ЗКПО - за дейността си от опериране на кораби.
· В случай, че лицата по чл.2, ал.5 от ЗКПО извършват и друга дейност, която съгласно чл.2, ал.9 от ЗКПО се облага по общия ред, тези лица не попълват част V от годишната данъчна декларация по чл.51, ал.10 от ЗКПО, а следва да попълнят част ІІІ от настоящата декларация, в т.ч. и за данъците, дължими във връзка с дейността им, облагаема по специфичния ред. Независимо дали извършват и друга дейност, облагаема по общия ред на закона, тези лица следва да заплащат данъците по чл. 34, и чл.36, ал.1 и ал.4.
· На основание § 3, ал.2 от ПЗР на ЗКПО чуждестранните лица, осъществяващи дейност в свободните зони по Указ № 2242 за свободни зони, за осъществяваната дейност се облагат по реда, при условията и с данъчните размери по този закон, независимо от правния им статут и независимо от дейностите им извън свободните зони.
· Данъчно задължените лица, на които се преотстъпва корпоративен данък попълват и подават годишната данъчна декларация по този образец.
Попълване на декларацията
· При попълване на клетките в декларацията, в които се изисква отговор “да” или “не”, следва да оградите верния отговор.
· Данъчната декларация се подписва от представляващия данъчно задълженото лице.
Срок за подаване
· Годишната данъчна декларация се подава в срок до 31 март на следващата календарна година.
Място и начин н а подаване
· Годишната данъчна декларация се подава от данъчно задължените лица или от техен упълномощен представител в териториалната дирекция на НАП по регистрация.
· Годишната данъчна декларация може да се подаде и чрез изпращане по пощата с обратна разписка или по електронен път /чрез интернет с електронен подпис/.
Документи, които следва да бъдат подадени заедно с декларацията
· Заедно с годишната данъчна декларация се представя годишният финансов отчет, включително приложенията към него (чл.51, ал.2 от ЗКПО).
· Съгласно т.3.1. от СС 1 - Представяне на финансови отчети, елементите на годишния финансов отчет са:
1.Счетоводен баланс;
2.Отчет за приходите и разходите;
3.Отчет за собствения капитал;
4.Отчет за паричния поток;
5.Приложение.
· Съгласно т.19.2. от СС 1 - Представяне на финансови отчети, елементите на приложението към финансовия отчет са следните:
1. Справка за оповестяване на счетоводната политика;
2. Справка за дълготрайните (дългосрочните) активи;
3. Справка за вземанията, задълженията и провизиите;
4. Справка за ценните книжа;
5. Справка за участията в капиталите на други предприятия;
6. Справка за приходите и разходите от лихви;
7. Справка за извънредните приходи и разходи;
8. Справка за финансовите резултати;
9. Справка за активите и пасивите по отсрочени данъци.
· Данъчно задължените лица, които прилагат Международните стандарти за финансови отчети, заедно с годишната данъчна декларация следва да представят пълния комплект на финансов отчет, чиито компоненти са посочени в т.8 от МСС 1 - Представяне на финансови отчети. Съгласно т. 8 от МСС 1 компонентите на пълния финансов отчет са:
1.Баланс;
2.Отчет за доходите;
3.Отчет, показващ или:
3.1. всички промени в собствения капитал; или
3.2. промени в собствения капитал, породени от операции, различни от капиталовите операции със собствениците или разпределенията за собствениците;
4.Отчет за паричните потоци;
5.Счетоводна политика и пояснителни бележки.
· Финансовият отчет на предприятията, които не подлежат на задължителен независим финансов одит от регистрирани одитори и сумата на нетния размер на приходите от дейността им за отчетния период не надхвърля 100 000 лв., може да се състои само от отчет за приходите и разходите. (чл.32, ал.3 от ЗСч.).
· Предприятията, чиито годишни финансови отчети подлежат на задължителен финансов одит съгласно Закона за счетоводството, заедно с годишната данъчна декларация подават и копие от доклада по Закона за независимия финансов одит. Ако независимият финансов одит не е завършил до 31 март, одиторският доклад се подава допълнително, но не по-късно от един месец от датата на доклада заедно с копие от годишния финансов отчет, заверен от регистриран одитор. (чл.51, ал.2 от ЗКПО).
· В случаите на преотстъпване на корпоративния данък по реда на чл.61д от ЗКПО, на основание ал.3 на чл.61д, заедно с годишната данъчна декларация данъчно задължените лица следва да представят и справки, чрез които да удостоверят изпълнението на условията за преотстъпване на данъка, както и удостоверения за липса на ликвидни и изискуеми данъчни задължения и задължения за задължителни осигурителни вноски, издадени от съответния компетентен орган. Удостоверенията за липса на ликвидни и изискуеми данъчни задължения и задължения за задължителни осигурителни вноски се изготвят и прилагат към декларацията служебно от приходната администрация.
· Местните лица, на които е удържан данък в чужбина, заедно с годишната данъчна декларация представят удостоверение за неговия размер, издадено от компетентни власти на съответната държава.
Печалби и доходи от източници в чужбина
· При определяне на корпоративния данък местните юридически лица и местните неперсонифицирани дружества ползват данъчен кредит съгласно ЗКПО за всички идентични или подобни чуждестранни данъци, наложени в чужбина от съответните компетентни органи, както и за печалбите и доходите, за които правото на данъчен кредит е регламентирано в съответната СИДДО.
· Местните юридически лица и местните неперсонифицирани дружества ползват съгласно ЗКПО данъчен кредит за данъка върху брутния размер на доходите от дивиденти, лихви, авторски и лицензионни възнаграждения, възнаграждения за технически услуги и наеми, произхождащи от чуждестранни източници.
· Размерът на признатия данъчен кредит за удържания данък в чужбина се определя за всяка държава поотделно и не може да надвишава размера на българския данък, изчислен за съответния доход /печалба/, освен когато това изрично е предвидено в действаща СИДДО.
· Съгласно чл. 40, ал.1 от ЗКПО в случаите, когато данъчно задълженото лице е формирало загуба и тази загуба или част от нея е от източници извън България, последната се приспада при спазване изискванията на чл. 38 последователно само от положителния финансов резултат след данъчно преобразуване от източника извън страната, от който е възникнала, през следващите пет данъчни години. Когато загубата е от няколко източника, тя се разпределя за целите на изречение първо между източниците, от които е възникнала, пропорционално на загубата от всеки източник към сумата на загубите от съответните източници. Тази разпоредба не се прилага за загуби с източник от държава - членка на Европейския съюз.
· Примери:1. Реализирана загуба през 2005 г.-100единици
В т. ч. от източник в чужбина – 60 ед.
от източник в страната-40 ед.
На приспадане от печалбата от същия източник в чужбина през 2006г. и следващите четири години ще подлежи загуба в размер на 60 ед.
2. Реализирана загуба през2005 г. – 50 единици
В т.ч. от източник в чужбина – 100 ед.загуба
от източник в страната - 50 ед.печалба
Загуба с източник в чужбина 50 ед. – същата подлежи на приспадане от печалбата от същия източник в чужбина през 2006 г. и следващите четири години.
Забележка: Примерите отразяват случай, при който е налице само един източник в чужбина.
МЕТОДИТЕ ЗА ПРЕМАХВАНЕ НА ДВОЙНОТО ДАНЪЧНО ОБЛАГАНЕ, ПРИЛОЖИМИ В БЪЛГАРИЯ, СЪГЛАСНО СКЛЮЧЕНИТЕ СИДДО ПО ОТНОШЕНИЕ НА ПЕЧАЛБИТЕ И ДОХОДИТЕ, РЕАЛИЗИРАНИ ОТ БЪЛГАРСКИ МЕСТНИ ЛИЦА В ЧУЖБИНА
|
|
методи |
|||||
№
|
Държава
|
Печалба от място на стопанска дейност |
Видове доходи |
||||
Дивиденти |
Лихви |
Авторски и лицензионни възнагра - ждения |
Възнагра - ждения за технически услуги |
Всички останали доходи |
|||
1. |
Австрия |
ОП |
БВЗ |
БВЗ |
БВЗ |
БВЗ* |
ОП;БВЗ |
2. |
Армения |
ОП |
ДК |
ДК |
ДК |
БВЗ |
ОП;БВЗ |
3. |
Албания |
ДК |
ДК |
ДК |
ДК |
БВЗ |
ДК;ОП;БВЗ |
4. |
Алжир |
ДК |
ДК |
ДК |
ДК |
БВЗ |
ДК;ОП;БВЗ |
5. |
Беларус |
ДК |
ДК |
ДК |
ДК |
БВЗ |
ДК;ОП;БВЗ |
6. |
Белгия |
ОП |
ДК |
ДК |
ДК |
ДК* |
ОП;БВЗ |
7. |
Великобритания |
ОП |
ДК |
БВЗ |
БВЗ |
БВЗ* |
ОП;БВЗ |
8. |
Виетнам |
ДК |
ДК |
ДК |
ДК |
ДК** |
ДК;ОП;БВЗ |
9. |
Германия |
ОП |
ДК |
БВЗ |
ДК |
БВЗ |
ОП;БВЗ |
10. |
Грузия |
ДК |
ДК |
ДК |
ДК |
БВЗ |
ДК;ОП;БВЗ |
11. |
Гърция |
ОП |
ДК |
ДК |
ДК |
БВЗ |
ОП;БВЗ |
12. |
Дания |
ОП |
ДК |
БВЗ |
БВЗ |
БВЗ |
ОП;БВЗ |
13. |
Египет |
ОП |
ДК |
ДК |
ДК |
БВЗ |
ОП;БВЗ |
14. |
Зимбабве |
ОП |
ДК |
ДК |
ДК |
ДК** |
ОП;БВЗ |
15. |
Израел |
ОП |
ДК |
ДК |
ДК |
ДК* |
ОП;БВЗ |
16. |
Индия |
ОП |
ДК |
ДК |
ДК |
ДК** |
ДК;ОП;БВЗ |
17. |
Индонезия |
ОП |
ОП |
ДК |
ДК |
БВЗ |
ОП;БВЗ |
18. |
Ирландия |
ОП |
ДК |
ДК |
ДК |
БВЗ |
ДК;ОП;БВЗ |
19. |
Испания |
ОП |
ДК |
БВЗ |
БВЗ |
БВЗ |
ОП;БВЗ |
20. |
Италия |
ОП |
ДК |
БВЗ |
ДК |
БВЗ |
ОП;БВЗ |
21. |
Казахстан |
ДК |
ДК |
ДК |
ДК |
ДК* |
ДК;ОП;БВЗ |
22. |
Канада |
ОП |
ДК |
ДК |
ДК |
БВЗ |
ДК;ОП;БВЗ |
23. |
Кипър |
ДК |
ДК |
ДК |
ДК |
ДК* |
ДК;ОП;БВЗ |
24. |
Китай |
ОП |
ДК |
ДК |
ДК |
БВЗ |
ОП;БВЗ |
25. |
Корея |
ОП |
ДК |
ДК |
ДК |
ДК* |
ОП;БВЗ |
26. |
КорейскаНДР |
ДК |
ДК |
ДК |
ДК |
ДК** |
ДК;ОП;БВЗ |
27. |
Кувейт |
ОП |
БВЗ/ДК |
ДК |
ОП |
БВЗ |
ОП;БВЗ |
28. |
Латвия |
ОП |
ДК |
ДК |
ДК |
БВЗ |
ОП;БВЗ |
29. |
Ливан |
ДК |
ДК |
ДК |
ДК |
БВЗ |
ДК;ОП;БВЗ |
30. |
Люксембург |
ОП |
ДК |
ДК |
ДК |
ДК* |
ОП;БВЗ |
31. |
Македония |
ДК |
ДК |
ДК |
ДК |
БВЗ |
ДК;ОП;БВЗ |
32. |
Малта |
ОП |
БВЗ |
БВЗ |
ПДК |
ПДК* |
ОП;БВЗ |
33. |
Мароко |
ОП |
ДК |
ДК |
ДК |
БВЗ |
ОП;БВЗ |
34. |
Молдова |
ДК |
ДК |
ДК |
ДК |
БВЗ |
ДК;ОП;БВЗ |
35. |
Монголия |
ДК |
ДК |
ДК |
ДК |
БВЗ |
ДК;ОП;БВЗ |
36. |
Норвегия |
ОП |
ДК |
БВЗ |
БВЗ |
БВЗ* |
ОП;БВЗ |
37. |
Полша |
ОП |
ДК |
ДК |
ДК |
БВЗ |
ОП;БВЗ |
38. |
Португалия |
ОП |
ДК |
ДК |
ДК |
БВЗ |
ОП;БВЗ |
39. |
Румъния |
ОП |
ДК |
ДК |
ДК |
БВЗ |
ОП;БВЗ |
40. |
Русия |
ДК |
ДК |
ДК |
ДК |
ДК* |
ДК;БВЗ |
41. |
Сингапур |
ОП |
ДК |
ДК |
ДК |
БВЗ |
ОП;БВЗ |
42. |
Сирия |
ДК |
ДК |
ДК |
ДК |
БВЗ |
ДК;ОП;БВЗ |
43. |
Словакия |
ДК |
ДК |
ДК |
ДК |
ДК** |
ДК;ОП;БВЗ |
44. |
Словения |
ОП |
ДК |
ДК |
ДК |
БВЗ |
ОП;БВЗ |
45. |
Тайланд |
ДК |
ДК |
ДК |
ДК |
ДК |
ДК;БВЗ |
46. |
Турция |
ДК |
ДК |
ДК |
ДК |
БВЗ |
ДК;БВЗ |
47. |
Узбекистан |
ДК |
ДК |
ДК |
ДК |
БВЗ |
ДК;ОП;БВЗ; |
48. |
Украйна |
ОП |
ДК |
ДК |
ДК |
БВЗ |
ОП;БВЗ |
49. |
Унгария |
ОП |
ДК |
ДК |
ДК |
БВЗ |
ОП;БВЗ |
50. |
Финландия |
ОП |
ПДК |
БВЗ |
ПДК;БВЗ |
БВЗ |
ОП;БВЗ |
51. |
Франция |
ОП |
ДК |
БВЗ |
ДК |
ДК* |
ОП;БВЗ |
52. |
Холандия |
ОП |
ДК |
БВЗ |
БВЗ*** (ДК) |
БВЗ |
ДК;ОП;БВЗ |
53. |
Хърватска |
ДК |
ДК |
ДК |
БВЗ |
БВЗ |
ДК;ОП;БВЗ |
54. |
Чехия |
ДК |
ДК |
ДК |
ДК |
БВЗ |
ДК;ОП;БВЗ |
55. |
Швейцария |
ОП |
ОП |
ДК |
БВЗ*** (ДК) |
БВЗ |
ОП;БВЗ |
56. |
Швеция |
ОП |
ДК |
БВЗ |
ДК |
БВЗ |
ОП;БВЗ |
57. |
ЮАР |
ОП |
ДК |
ДК |
ДК |
БВЗ |
ОП;БВЗ |
58. |
Югославия |
ДК |
ДК |
ДК |
ДК |
БВЗ |
ДК;ОП;БВЗ |
59. |
Япония |
ОП |
ОП |
ДК |
ДК |
БВЗ |
ОП;БВЗ |
Л Е Г Е Н Д А:ОП -освобождаване с прогресия;ДК-обикновен данъчен кредит;
ПДК -пълен данъчен кредит;БВЗ-българско вътрешно законодателство.
* -- в тези СИДДО, техническите услуги са изрично дефинирани, като видът и съдържанието им е различно в отделните спогодби – виж конкретния текст на СИДДО.
** -- доходи на лица, които не са в трудови правоотношения с платеца, за предоставени услуги от управленски, технически или консултантски характер – виж конкретния текст на СИДДО.
*** --тези доходи не се облагат при източника, (независимо отрегламентиранатаданъчна ставка от 5%), а само в държавата наместното лице, до въвеждане на данъчна ставка при източника във вътрешното законодателство на Холандия, съответно на Швейцария - виж съответните Протоколи към СИДДО.
< Предишна | Следваща > |
---|
Най - четено:
- ПОДЕЛЕНИЯ НА ДАНЪЧНИТЕ СЛУЖБИ В СТРАНАТА
- Попълване на преводно нареждане/вносна бележка за плащане от/към бюджета
- Издаване на удостоверение А1 при командироване на работници в Германия
- Данъци и изисквания за собственика на вендинг автомат
- Указания за попълване и подаване на годишната данъчна декларация по чл.51, ал.1 от ЗКПО
- Данъчно облекчение по реда на чл.18 от ЗДДФЛ. Данъчно облекчение за лица с намалена работоспособност
- ДАНЪЦИ ВЪРХУ ПРЕВОЗНИТЕ СРЕДСТВА
- Новата Наредба № Н-18 за регистриране и отчитане на продажби в търговските обекти чрез фискални устройства
- ДДС при авансово плащане на цялата стойност за доставката
- Данъчно третиране на парично дарение от родители