Доктор Джон Медина е написал книгата „Правилата на мозъка”.
Според него те са 12:
- Упражнения
- Оцеляване
- Електрическа мрежа
- Внимание
- Къса памет
- Дълга памет
- Сън
- Стрес
- Интеграция на сензорните органи
- Гледане
- Вид пол (мъжкия и женски мозък са различни).
- Проучване
Правило номер 7 е съня – спи добре, мисли добре.
Защо съня е важен? Ние преспиване 1/3 от живота си, значи трябва да е важен. Все още учените го изучават.
Ще погледнем на съня по този начин:
- Какво става в мозъкът ни когато спим?
- Как работи сънят?
- Чучулиги, бухал и колибри
- Дрямката
- Сън = добро нещо
- Не спането = лошо нещо
- Спането = дружелюбен и приятелски свят
Когато спим имаме все пак някаква мозъчна активност. Мозъка е зает с легиони от неврони, които изпращат електрически команди. Лабораторно проучване е показало, че докато мишката спи мозъкът й проучва лабиринта, в който е тичала по – рано – преди да заспи.
Спането включва една битка между две опозиции. Това се нарича циркаден ритъм. Той държи системите в тялото ни будни. Това се нарича „Процес С”.
Колкото по – дълго време контролира една опозиция, толкова е по вероятно тя да загуби. Затова вие не можете да останете будни или да заспите за винаги. И затова има сън и будност и времето между тях е константа.
Модела при спането е различен при всеки човек. Като при животните така и при хората. Чучулигите стават рано и лягат рано. Около 10% от хората са като тях. Бухалите стават късно вечерта и си лягат рано сутринта. Около 20% от хората са „нощни птици”. Останалите 70% от хората са като колибрите. Някои са повече като чучулигите, някои повече като бухалите, други са някъде по средата.
Ритъмът на съня води своята битка около часовника – не само през нощта. Повечето от нас искат да дремнат малко през деня. Има си причина за това. Някои култури са превърнали в институция следобедният сън. В Испания го наричат „siesta”. Нуждата от следобеден сън става когато „Процес С” и „Процес S” се пресекат.
Ето как можете да калкулирате вашето време за дрямка:
Просто прибавяте 8 часа след като сте станали от нощният си сън. Така например сте станали в 7 сутринта и вашето време за дрямка през деня се пада към 3 часа следобед. Това е прекалено опростено, но е генерално правило на палеца. НАСА е проучила, че 26 минутното спане през деня подобрява работоспособността на пилотите с 35%. Ако това прави следобедният сън представете си ползите от нощният.
Заспивали ли сте някога с някаква мисъл и будили ли сте с отговорът за нея? Планини от документи показват, че здравият сън може да увеличи ученето на значенията на точни видове от задачи. Спането подобрява визуалната и двигателната памет, както и последователността в умствените действия.
Недостатъчното сън води до:
- Загуба на внимание
- Забавена моторика
- Загуба на „най – прясната” памет
< Предишна | Следваща > |
---|


Още хороскопи
Най - четено:
- Защо получавате мускулни спазми в краката докато спите?
- Числата, които сънуваме, предсказват бъдещето.
- Ако сънуваш изневяра - не се безпокой! Съновник, анализ на съня
- Потрепванията по време на сън
- Интересни факти за съня
- Най – подходяща позиция на спане по време на бременност
- Гадаене : Сънищата
- Хлороформ за съня
- Изтръпване на ръцете по време на сън
- Потенето по време на сън